Smrt

22. října 2006 v 19:09 |  Povídky
Smrt

Panenko nediv se
věci se stávají
úmrtí, staniž se
černým lícem mávají


Stála u špinavého okna v jakémsi starém, neudržovaném domě, který se nacházel uprostřed jakési temné ulice na kraji města; hleděla k rudému zapadajícímu slunci a temnějící obloze.
Na prsou držela bílou polámanou lilii, v jejíž podobě se odrážela její bezmocnost a čiré zoufalství. Byla jak ta květina, zlomená a přesto krásná, s myšlenkami točícími se kol jednoho a toho samého a s poslední vůlí k životu.
Vzduchem prosyceným hnilobou k dívce pronikala jakási hudba, tak sladká, živá a rytmická, a dávala večernímu soumraku zakusit bujarého nočního života velkého pulzujícího města. Ovšem to necítila; byla si jista, že pomalu přichází její vytoužený a očekávaný konec, stop trápení, jejího krátkého a nevyužitého života a počátek nové naděje tam, kde se andělé ukládají ke spánku a mrtví vzhlížejí k nebeskému blankytu. Hudba pomalu přestávala hrát, jakoby chtěla vyslyšet dívčiny neslyšné prosby, poslední tóny bujných kytar utichaly, rytmus se ztrácel a dívčino srdce pomalu přestávalo bít s ubývající intenzitou oné skomírající melodie.
Pár posledních slyšitelných tónů se doneslo voňavým vzduchem k chátrajícímu domu s dívkou stojící v domě a Anne - Marie náhle spatřila krásnou paní, se sametově bledou pokožkou, oblečenou v bohatou černou róbu z lesklého saténu a krajkami, přibližujíc se k ní.
Šeptala příjemným altem k dívce něžná slovíčka, která nikdo nemohl slyšet, slova útěchy a pokory, složená před umírající mladou krví. Anne - Marrie pak už jen ucítila chladný polibek na své tváři od oné dámy a pak už se jen její bílá duše houpavě vznášela vzhůru, nedbajíc pozemského života a jejího těla padajícího do prachu starého domu.
Další bílé světélko zhaslo v černé zahradě duší a polámaná lilie se rozpadla na prach, s kapičkami rosy na okvětních plátcích, jakoby květina plakala nad ztrátou mladého života..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.